Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
Lawina ruszyła....
24 VI 2016, 10:20:36
Przy frekwencji 72,2 %, 51,9 % Brytyjczyków - 17.419.742 oddanych głosów - opowiedziało się za Brexitem, opuszczeniem Unii Europejskiej. Ten wynik brytyjskiego referendum oznacza, że ruszyła lawina, która - będzie to rzecz jasna proces - zlikwiduje Unię Europejską w jej obecnym kształcie. To w gruncie rzeczy małe, regionalne ugrupowanie, dzisiaj wypełnione licznymi kryzysami, zarządzane przez zerowej wartości biurokrację brukselską, wyczerpało swoje możliwości.

Teraz, 23 czerwca 2016 roku Unia Europejska dostała od Brytyjczyków lekcję pokory. "Podziękowanie" za wtłoczenie w Wielką Brytanię 12 tysięcy regulacji prawnych obcych brytyjskiemu historycznemu systemowi, tradycji brytyjskiej i brytyjskiej mentalności. W opinii obywateli Wielkiej Brytanii Unia Europejska skompromitowała się ostatecznie, więc Brytyjczycy powiedzieli Brukseli "Goodbye old lady..."

W Grupie Analitycznej GMT4 już w roku 2008 przewidywaliśmy taki bieg wydarzeń obserwując jak Unia Europejska - mam na myśli jej polityczne i biurokratyczne kierownictwo - poczyna sobie w stosunku do państw członkowskich i rządów tych państw, traktując państwa jak podległe Brukseli kolonie. a rządy państw jak marionetki, które muszą "Brukselę" pytać o zgodę na - to przykład z Polski - podwyższenie o parę złotych abonamentu radiowo-telewizyjnego, albo - to też przykład z Polski - postępować z polskim Trybunałem Konstytucyjnym według widzimisię jakiegoś miernego urzędnika z Komisji Europejskiej.
więcej »
Forsa, wielka forsa i więcej nic…
27 IX 2014, 12:50:57
Nie tak dawno, pewien dość powszechnie znany, kontrowersyjny polityk z bliskiej zagranicy – pokazywała to telewizja w Polsce – publicznie głosił swoją opinię na temat Unii Europejskiej mówiąc, że Unia Europejska gnije. Wielu taką tezę – głównie osób z kręgu beneficjantów systemu – bardzo silnie by oprotestowało. Jeśli jednak spojrzeć spokojnie na tę całą Unię Europejską zrzeszającą 27 państw, w kontekście jej całej historii począwszy od ideałów Ojców Założycieli, aż po obecny dzisiejszy, trawiący Unię Europejską kryzys polityczny, kryzys sztucznej waluty euro i głęboki kryzys społeczny targający kolejnymi państwami od Grecji po Portugalię i Polskę – to z tym gniciem Unii jest jednak coś na rzeczy.

Piękna, wyprowadzona z wartości chrześcijańskich idea zjednoczenia państw europejskich dla zachowania na kontynencie stałego pokoju, dla zapewnienia rozwoju i dobrobytu społeczeństw wyniszczonych wojną, zacofanych cywilizacyjnie i ekonomicznie, idea kształtowania społeczeństw obywatelskich, oraz tworzenia warunków dla awansu nowym generacjom Europejczyków, ta piękna idea w okresie ostatnich dwóch dekad została „sprowadzona do parteru” przez „przypadkowych polityków z awansu społecznego” i rozrastającej się jak nowotwór biurokracji – której desygnatem są dywizji znakomicie opłacanych pań i panów wypełniających biura w Brukseli i w innych jeszcze miejscach.
więcej »
Wyczerpana demokracja...
26 VIII 2013, 19:05:17
Pierwszą demokrację wprowadził w Atenach w latach 508 – 507 przed naszą erą, dzisiaj zupełnie już zapomniany polityk ateński Klejstenes. Od tamtego czasu demokracja w procesie dziejowym przechodziła różne koleje losu, przeobrażała się, raz była bliższa idei Klejstenesa, raz znacznie od jego idei oddalona. Współczesna demokracja już w ogóle nie ma nic wspólnego ani z ateńskim politykiem, ani z ateńskim wzorcem sprzed ponad 25 wieków. Przeciwnie, powoli, ale stale pojęcie demokracja staje się w istocie rzeczy tylko propagandowym sloganem za którym ukrywają się reżimy partyjne jednej partii lub koalicji partyjnych, a także anonimowych elit lobbingowych często zagranicznego pochodzenia. Partii i elit zainteresowanych przede wszystkim tylko władzą we własnym interesie, dla własnych korzyści. Dobro narodów od których partie polityczne zmanipulowanymi wyborami wyłudziły „demokratyczną” legitymację do rządzenia, jest bez większego znaczenia.
więcej »
Słonko niżej, katastrofa bliżej...
8 VIII 2013, 11:16:28
Bardzo dawno temu, ale jeszcze w świętej pamięci Polsce Ludowej nieszczęścia chodziły parami. Jak partia podniosła ceny na kiełbasę zwyczajną, to od razu obniżyła ceny na lokomotywy. Jak Mieczysław Jagielski dogadał się z Solidarnością w Gdańsku, to Solidarność wymusiła na PZPR wprowadzenie kartek na mięso ( 4,5 kg mięsa i wędliny miesięcznie dla robotnika!), wódkę, buty i różne takie drobiazgi konsumpcyjne.

Ale epoki zmieniają się i teraz nieszczęścia chodzą stadami. Nie dość, że warszawski rząd jedynie słusznej partii, podobno obywatelskiej, wprowadza w życie ustawę „śmieciową” nakładającą na obywateli haracz za to, że do śmietników nagminnie wynoszą surowce wtórne, nie dość, że weszliśmy w strefę wyjątkowych upałów, nie dość, że nasz „Wielki Brat” – mocarz globalny - wystraszony jak dziecko przez „chłopców z CIA” pozamykał swoje ambasady w świecie, namawiając do tego samego Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, nie dość, że waluta euro nadal jest najsłabszym ogniwem gospodarki światowej, to jeszcze ta ogłupiała do reszty Unia Europejska, chce sama siebie i jej państwa członkowskie już w roku 2014 sprowadzić do roli sutenerów, pardon? – alfonsów.
więcej »
Problem: Unia Europejska...
2 V 2013, 08:24:48
Dzisiaj już powszechnie wiadomo, że największym problemem Unii Europejskiej i w istocie rzeczy całej współczesnej Europy, jej teraźniejszości i co najważniejsze, przyszłości,  jest sama Unia Europejska, a właściwie to, że Wspólnota ta, w takim kształcie w jakim była „zaprojektowana”, w takim kształcie w jakim jawiła się narodom, które zabiegały o wejście do jej struktur, już przestała istnieć. Unia Europejska naszych ludzkich marzeń, nadziei  oraz oczekiwań, odchodzi, albo nawet już odeszła w niebyt. Koniec, kropka! C’est la vie!

Teraz, kiedy globalny kryzys obejmujący tak newralgiczne obszary jak stosunki społeczne, sytuację ekonomiczną oraz kształt polityczny świata, dopiero nabiera rozpędu,  rozchwianie się Unii Europejskiej jest nieszczęściem dla całej Europy. Ukazuje bowiem w pełnej krasie, że fundamenty na których Unia Europejska powstała i filary, które miały podtrzymywać jej konstrukcję, zamiast coraz bardziej scalać się i umacniać, przeciwnie kruszeją, rozpadają się, podlegają postępującej erozji. Wiele na to złożyło się przyczyn, ale nie bez znaczenia okazał się fakt zakończenia „zimnej wojny”, która w poważnej mierze uzasadniała egzystencję starej Unii Europejskiej, nie bez znaczenia okazał się też upadek mitu i fascynacji rzekomym super dobrobytem unijnego Zachodu. „Zaczarowane” narody rok po roku, zaczęły odkrywać, że „złoty medal unijny” ma także drugą, mało ciekawą stronę: bezrobocie, ubóstwo, patologie wykluczenia społecznego, rozkład ekonomiki, gigantyczny rozrost biurokratycznego nadzoru, oraz narzucanie prawa według uznania elity brukselskiej. Dzisiaj Unia Europejska 27 państw – a jeszcze  trwają zabiegi o „wchłonięcie” dalszych co najmniej dwóch – przypomina niestety powiastkę o tym królu, który wbrew wiwatującym pochlebcom, okazał się nie w gronostajach, ale całkiem nagi.
 
 
 
 
więcej »
...Click for Poznan, Poland Forecast