Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
...
Społeczeństwo obywatelskie - piękna idea bez szans...
15 VI 2014, 12:58:31
Rząd nie może od wszystkiego umywać rąk, bo nie jest Poncjuszem Piłatem, a naród nie jest oskarżonym Chrystusem. Nie może też rząd zadawać narodowi pytania „Cóż to jest prawda?”, jakie Chrystusowi zadał Poncjusz Piłat, ponieważ prawdę doskonale zna, a w każdym razie znać powinien skoro rządzi. Prawda bowiem leży na ulicach polskich miast i miasteczek, na traktach polskich wsi i wiosek i nazywa się Polska. Europejski kraj średniej wielkości, bogato wyposażony przez Opatrzność we wszelakie dobra począwszy od gór i równin, od piasków po gliny, a kończąc na ukrytych w ziemi zasobach surowcowych i energetycznych, jeziorach pełnych ryb, dostępie do Bałtyku i lasach pełnych drzew, owoców leśnych i zwierzyny łownej.

Niestety, pozbawiony od niepamiętnych czasów mądrych, dalekowzrocznych gospodarzy dbających o to wszystko i o masy ludzkie żyjące wśród tego całego dobra, ale praw do tego dobra pozbawionych i nadal pozbawianych na wszelkie możliwe sposoby, zarówno przez obcych „mędrców”, obce korporacje, jak i miejscowych łajdaków, głupców lub pazernych cyników spragnionych mamony i splendoru, nawet za cenę godności. To tyle w dwudziestą piąta rocznicę rozpoczęcia transformacji ustrojowej TU gdzie my wszyscy żyjemy!
więcej »
...jaka przyszłość przed nauką polską?...
3 II 2014, 17:24:12
W akademickim roku 2012/2013 w Polsce działały 453 wyższe uczelnie. W tej liczbie było 19 uniwersytetów, 25 uczelni technicznych, 7 rolniczych, 76 ekonomicznych, 17 pedagogicznych i 9 uczelni medycznych. Ponadto działały jeszcze 23 uczelnie artystyczne, 2 uczelnie morskie, 6 akademii wychowania fizycznego i 15 uczelni teologicznych oraz 7 uczelni prowadzonych przez resort obrony i spraw wewnętrznych, a także 247 uczelni różnego typu i pochodzenia. Z ogółu wszystkich uczelni, 321 to były uczelnie niepubliczne. W uczelniach tych studiowało 1 676 027 studentów, z czego 459 450 w uczelniach niepublicznych , a uczyło 96 808 nauczycieli akademickich.

Gdyby brać pod uwagę tylko przytoczone wyżej liczby, można byłoby wnioskować, że Polska jest nie tylko gigantem naukowym, ale i największym w Europie rezerwuarem ludzi o wyższym wykształceniu. Spoglądając równocześnie dokoła, aby w szerszym kontekście ocenić poziom owego wyższego wykształcenia Polaków, to od razu rzuca się w oczy fakt, że nastąpił ewidentny przerost formy nad treścią, a stąd już prosty wniosek do stwierdzenia , iż w Polsce wyższych uczelni, jak na kraj 38 milionów obywateli, jest za dużo, a rzetelnego wykształcenia, niestety, zdecydowanie za mało.
więcej »
Obywatele powinni szanować Państwo...
9 XI 2013, 19:06:18
…ale Państwo powinno szanować obywateli. Taka jest zasada. Niestety, w naszym kraju zasada ta nie jest respektowana. Nie wszyscy obywatele szanują Państwo – to prawda i to jest naganne - ale też Państwo ewidentnie przestało szanować obywateli, czego dowodem jest brak zainteresowania rządu tym, jak obywatele są traktowani przez urzędy i instytucje państwowe, samorządowe raz prywatne firmy i korporacje, jak obywatele żyję , jak są realizowane ich potrzeby, jak wreszcie przestrzegana jest przez organy państwowe i wszystkie inne podmioty w Polsce, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
więcej »
...1989 - 2013 ONI...
21 X 2013, 20:30:32
…wszyscy rządzili Polską , a niektórzy nadal rządzą, panowie premierzy i nawet jedna pani premier, kolejnych rządów. Wyjątkowy zespół wywodzący się z opozycji wobec „totalitarnego reżimu komunistycznego”. Klasa polityczna stygmatyzowana „Solidarnością”. Wybrańcy narodu, których jedynym celem była, jest i będzie służba narodowi polskiego, temu najwyższemu dobru. Nie dla własnych korzyści, nie dla splendorów władzy, nie dla władzy samej, tylko dla narodu, dla obywateli i ich pomyślności, dla dobra polskich dzieci, polskich starców, polskich chorych, dla dobra „ludu pracującego miast i wsi”, dla rozwoju polskiej gospodarki, dla umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Żeby żadne polskie dziecko nie było nigdy głodne, żeby żaden polski starzec nie czekał na wizytę u lekarza kardiologa co najmniej przez pół roku, żeby emerytury, ale i płace za pracę umożliwiały godne życie, żeby dla każdego chętnego do pracy ta praca – rzecz jasna - była. Żeby nikt nie był bezdomny, wykluczony, pozbawiony troskliwej opieki władzy, jej urzędów i instytucji.
więcej »
...a masz przed sobą - świetlaną przyszłość...
19 IX 2013, 17:27:58
Nie dajmy się oczarować oficjalnej rządowej propagandzie, ani temu, co opowiadają tak zwani politycy w telewizji. Sami też nie czarujmy się irracjonalną nadzieją, że będzie dobrze, bo gorzej już być nie może. Nie łudźmy się tym, że jakoś damy sobie radę. Otóż będzie gorzej i – jak mawiał śp. ksiądz-filozof Józef Stanisław Tischner – to „g…… prawda”, że damy sobie radę, aby godnie żyć i przeżyć w tym pięknym państwie nadwiślańskim, „ulokowanym” w podobno Unii i podobno Europejskiej. A do tego rządzonym przez „polityków” z przypadkowego naboru, z dziwnych partii politycznych, w istocie towarzystw wzajemnej adoracji i interesów.

Partii być może politycznych, ale o bardzo dziwnych nazwach i jeszcze bardziej dziwnych programach wyborczych, wyrzucanych do kosza – rzecz jasna - w piętnaście minut po ogłoszeni wyników kolejnych wyborów. Albowiem programy wyborcze, tych rzekomo politycznych ugrupowań ogłaszane są tylko i wyłącznie w tym celu, aby do reszty ogłupić i tak już wystarczająco ogłupiałe społeczeństwo i móc ogłosić, że: „Naród nas wybrał, mamy demokratyczną legitymację, więc rządzimy jak chcemy i – przepraszam za dosłowność – gówno komu do tego”. Fakt!
więcej »
...
...Click for Poznan, Poland Forecast