Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
...przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią...(Łk 23, 34a)
4 V 2018, 21:18:00
...te słowa konającego na krzyżu Chrystusa, należy dzisiaj przywołać pod adresem polityków rządzących państwem polskim, kiedy obserwujemy jak traktują oni protestujących od kilku tygodni w Sejmie niepełnosprawnych, od narodzenia pokrzywdzonych przez los, obywateli polskich. Obywateli domagających się czego? Poszanowania ich godności, ich prawa do godnego, chociaż ograniczonego inwalidztwem życia i zrozumienia ich - miejmy wreszcie odwagę to powiedzieć głośno - niezwykle skromnych potrzeb.
więcej »
Artykuł 67 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej...
2 V 2018, 15:54:00
...stwierdza, że: Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa. Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa?. Koniec, kropka!
więcej »
Dobra zmiana tak, ale...
30 IV 2018, 16:03:00
...musi być dokonana wszędzie! Przejdźmy jednak do rzeczy. Klasyk napisał dawno temu, w jednym ze swoich dzieł, że państwem może rządzić nawet kucharka. Fakt, oczywiście, że może! Tylko, że wtedy zamiast państwa, w najlepszym razie byłby to bar mleczny czwartej kategorii. Teraz wszakże naszym państwem "na szczęście" nie rządzi jeszcze żadna kucharka, natomiast rządzą nim pełni dziwnych kompleksów amatorzy, którzy zresztą podświadomie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rządzenie państwem, to "za wysokie progi na ich nogi" i w rezultacie rządzą tym państwem tak, jakby to była wioska Wyskoki Górne z dwudziestoma chałupami  "na krzyż", a nie wielce skomplikowany, delikatny i wrażliwy na wstrząsy mechanizm. Co z tego wynika, obserwujemy każdego dnia bez konieczności wychodzenia z domu.  
więcej »
Polska zasługuje na nową Konstytucję...
10 II 2018, 20:21:00
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku już z pewnością nie tylko spełniła swoją rolę i pokładane w niej nadzieje, ale także w konfrontacji z zachodzącymi zmianami kulturowymi, cywilizacyjnymi i ekonomicznymi w społeczeństwie polskim, w otoczeniu państwa polskiego i wyzwaniami globalnymi przestaje być zasadą zasad, regulatorem praw i obowiązków, gwarantem niezmienności funkcjonowania instytucji państwowych i całego państwa w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są nagminne, wielokrotnie przypominane fakty łamania zasad konstytucji - publicznie o tym mówił w TV całkiem niedawno Władysław Frasyniuk, znany i wiarygodny działacz Solidarności, polityk opozycyjny w czasach PRL - o przypadkach łamaniu konstytucji pisały media.

Ja także chętnie dołączę do tego grona, od razu przywołując Artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Artykuł ten stwierdza w pkt.1 że "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy maja prawo do równego traktowania przez władze publiczne" i w pkt. 2 że "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Koniec kropka!...Jeżeli tak, to dlaczego żaden bank w Polsce nie chce udzielić kredytu obywatelowi, który ukończył 70 lat życia, mimo że obywatel ten posiada zdolność kredytową, pobiera wysoką emeryturę i wcale nie ma zamiaru umierać? Bo banki działające w Polsce bezkarnie łamią Konstytucję i dyskryminują starszych polskich obywateli. Obywatele są bezkarnie dyskryminowani niemal na każdym kroku, poczynając od obszaru służby zdrowia, a kończąc na obszarze zatrudniania w jednostkach samorządu terytorialnego i nie tylko tam, gdzie - co dla nikogo nie jest tajemnicą - rządzi, zatrudnia i zwalnia nomenklatura partyjna, aktualnie rządzącej partii.


więcej »
Wicepremier Mateusz Morawiecki
ma bardzo złe informacje, albo…
26 X 2016, 15:28:00
…mówiąc elegancko, mija się z prawdą. Przed kilkom dniami, w „niedocenionej” jak dotąd telewizji TVN, w jednym z serwisów informacyjnych wystąpił Wicepremier i zarazem Minister Rozwoju i Finansów polskiego rządu – Pan Mateusz Morawiecki i oświadczył, że cytuję: „ w Polsce brakuje rąk do pracy…” – koniec cytatu. Dawno nie słyszałem tego rodzaju rewelacji. No, ale kiedy mówi to przedstawiciel rządu i to ważny przedstawiciel rządu, warto zastanowić się nad tym, czy po pierwsze - on wie, co mówi, a po drugie - skąd Wicepremier czerpie swoją wiedzę na temat braku w Polsce rąk do pracy. Bo chyba nie z wiarygodnych źródeł.

Polska od wielu lat, tak jak i cała Unia Europejska, zmaga się z wysokim bezrobociem, jawnym i ukrytym. Nic też nie wskazuje na to, że faktyczne bezrobocie maleje chyba, że w statystykach GUS-u, bo w realu na pewno nie. Ale przejdźmy do rzeczy.  

więcej »
...Click for Poznan, Poland Forecast