Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
Dobra zmiana tak, ale...
30 IV 2018, 16:03:00
...musi być dokonana wszędzie! Przejdźmy jednak do rzeczy. Klasyk napisał dawno temu, w jednym ze swoich dzieł, że państwem może rządzić nawet kucharka. Fakt, oczywiście, że może! Tylko, że wtedy zamiast państwa, w najlepszym razie byłby to bar mleczny czwartej kategorii. Teraz wszakże naszym państwem "na szczęście" nie rządzi jeszcze żadna kucharka, natomiast rządzą nim pełni dziwnych kompleksów amatorzy, którzy zresztą podświadomie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rządzenie państwem, to "za wysokie progi na ich nogi" i w rezultacie rządzą tym państwem tak, jakby to była wioska Wyskoki Górne z dwudziestoma chałupami  "na krzyż", a nie wielce skomplikowany, delikatny i wrażliwy na wstrząsy mechanizm. Co z tego wynika, obserwujemy każdego dnia bez konieczności wychodzenia z domu.  
więcej »
Polska zasługuje na nową Konstytucję...
10 II 2018, 20:21:00
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku już z pewnością nie tylko spełniła swoją rolę i pokładane w niej nadzieje, ale także w konfrontacji z zachodzącymi zmianami kulturowymi, cywilizacyjnymi i ekonomicznymi w społeczeństwie polskim, w otoczeniu państwa polskiego i wyzwaniami globalnymi przestaje być zasadą zasad, regulatorem praw i obowiązków, gwarantem niezmienności funkcjonowania instytucji państwowych i całego państwa w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są nagminne, wielokrotnie przypominane fakty łamania zasad konstytucji - publicznie o tym mówił w TV całkiem niedawno Władysław Frasyniuk, znany i wiarygodny działacz Solidarności, polityk opozycyjny w czasach PRL - o przypadkach łamaniu konstytucji pisały media.

Ja także chętnie dołączę do tego grona, od razu przywołując Artykuł 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Artykuł ten stwierdza w pkt.1 że "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy maja prawo do równego traktowania przez władze publiczne" i w pkt. 2 że "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Koniec kropka!...Jeżeli tak, to dlaczego żaden bank w Polsce nie chce udzielić kredytu obywatelowi, który ukończył 70 lat życia, mimo że obywatel ten posiada zdolność kredytową, pobiera wysoką emeryturę i wcale nie ma zamiaru umierać? Bo banki działające w Polsce bezkarnie łamią Konstytucję i dyskryminują starszych polskich obywateli. Obywatele są bezkarnie dyskryminowani niemal na każdym kroku, poczynając od obszaru służby zdrowia, a kończąc na obszarze zatrudniania w jednostkach samorządu terytorialnego i nie tylko tam, gdzie - co dla nikogo nie jest tajemnicą - rządzi, zatrudnia i zwalnia nomenklatura partyjna, aktualnie rządzącej partii.


więcej »
Najwyższy czas walnąć pięścią w stół?
20 XI 2017, 12:38:00
...skończyć z drobnomieszczańską elegancją. Bo tym razem tak zwana totalna opozycja zadarła z niewłaściwym dla niej człowiekiem. Niżej podpisanym polskim, warszawskim dziennikarzem ze stołecznej Woli. Warszawiacy wiedzą, co to znaczy - który od 1945 roku wnikliwym okiem śledzi polityczne szambo egzystencjalne w kraju i zagranicą i wskutek tego doskonale jest zorientowany w tym, co śmierdzi, skąd śmierdzi i za czyje pieniądze śmierdzi. Więc przystąpmy proszę "totalnej opozycji razem z jej totalną propozycją" do meritum.

W sobotę, 11 listopada, w dniu Święta Narodowego, w Warszawie odbył się wielki, spontaniczny Marsz Niepodległości. Jak obliczyli fachowcy, co najmniej 60 tysięcy Polaków wyległo na ulice Stolicy, aby uczcić Święto i dać wyraz swojemu patriotyzmowi. Miasto stało się wielkim Oceanem biało-czerwonych flag. Ludzie szli, śpiewali, wznosili patriotyczne okrzyki, nikt nikogo nie pobił, nikt do nikogo nie strzelał gumowymi kulami ze strzelb płaskolufowych i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie grupa osobników niewiadomego pochodzenia, którzy ujawnili się z paroma jakimiś transparentami, na których wypisane były, jak twierdzą reprezentanci "totalnej opozycji i ich pieczeniarze" treści nacjonalistyczne, faszystowskie i w ogóle. A transparenty te, jak na zamówienie polityczne, pokazały się - to zaiste ciekawostka - akurat na samym czele 60-tysięcznego Marszu Niepodległości. No i zaczęło się...

Najpierw reprezentanci "totalnej opozycji i totalnej propozycji" oczywiście zauważyli te "faszystowskie"" transparenty, później dołączyli do nich ich pieczeniarze i lizusy polityczne wylewając cysterny politycznych pomyj na rząd Rzeczypospolitej, na ministrów tego rządu, na policję, na wiadomą partię, która ten rząd stworzyła wygrywając demokratyczne wybory, a dostało się też i niektórym odważnym, którzy krygując się jak brzydkie panny na wydaniu przed absztyfikantem, starali się w napastliwych mediach wyjaśniać, że nie było żadnych faszystów, że nikt na dobrą sprawę nie zauważył żadnych plakatów.

więcej »
Wydarzenie, które otworzyło
nową epokę porządku światowego !
21 I 2017, 22:23:00
Ta inauguracja 45 Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, jakiej byliśmy świadkami w dniu 20 stycznia 2017 roku stała się wydarzeniem, które - nie mam cienia wątpliwości - otworzyło nową, nieoczekiwaną - nie tylko przez amerykański, ale i światowy establishment - epokę porządku światowego. 16 minutowe wystąpienie 45 Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa - jestem o tym głęboko przekonany - było szokiem dla tych wszystkich, którzy do ostatniej chwili przed zabraniem głosu przez nowego Prezydenta sądzili, ba, byli przekonani, że "miliarder bez doświadczenia politycznego, biznesmen i zdaniem wielu bigotów kontrowersyjny esteta otaczający się pięknymi kobietami" może mieć i jak sie okazało, ma coś do powiedzenia i że to mówi z charyzmatyczną mocą nie tylko do Amerykanów i Ameryki, ale w istocie rzeczy, stając na czele największej potęgi świata, temu całemu światu jako wizję nowego porządku.

Takiego Porządku, który - jak wiemy z obserwacji wszystkich negatywnych skutków globalizacji, arogancji globalnego establishmentu był od dawna tęsknotą i marzeniem "odrzuconych" milionowych mas na wszystkich kontynentach. To im, tym milionom na całym głobie 45 Prezydent Stanów Zjednoczonych - Donald Trump, z tarasu Kapitolu powiedział:"Już nigdy nie będziecie ingnorowani". To zdanie przejdzie do historii, jako sygnał do wyzwolenia się ludzi spod rządów wszelkiej maści oligarchów politycznych, grup interesów, spod układów, dla których wielkie grupy społeczne, całe narody były i jeszcze są tylko "masą bez znaczenia" , "tanią siłą roboczą". "ekonomicznie sterroryzowaną maszynką do głosowania".
więcej »
Współczesna poezja Grażyny Banaszkiewicz...
9 I 2017, 13:30:00
W portalu "Komentator" rozpoczynamy publikacje poezji Grażyny Banaszkiewicz - znakomitej reżyserki, dziennikarki, poetki, fotografki, podróżniczki zafascynowanej Bliskim Wschodem i tamtejszą kultura. Ta rzadko spotykanej wrażliwości artystka, doskonale radząca sobie zarówno z publicystyką, jak reżyserią filmową, czy też nowoczesną fotografiką opartą o technikę cyfrową, znajduje czas, aby podzielić się z nami refleksją poetycką, bardziej ogólną, wyprowadzoną raczej z obszaru intelektu, aniżeli z percepcji realiów otaczającego, hałaśliwego, rozedrganego i pełnego zagrożeń świata. Dzisiaj na stronach portalu "Komentator" prezentujemy kilka jej współczesnych wierszy..
więcej »
...Click for Poznan, Poland Forecast