Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
...
W Brukseli, Berlinie i Paryżu, plują sobie w brodę...
14 III 2008, 08:08:13
...za to, że Polskę wzięli do Unii Europejskiej, kiedy obserwują to, co dzieje się w polskim sejmie - a siedzą przed telewizorami non-stop i na okrągło nagrywają wystąpienia polskich "polityków" - w związku z ustawą zezwalającą prezydentowi RP na ratyfikację traktatu lizbońskiego. Wolta polityczna wykonana ( 13 marca 2008 ) przez byłego premiera, przewodniczącego PiS, Jarosława Kaczyńskiego, któremu przestał podobać się traktat lizboński, podpisany zresztą nomen omen też 13-ego, tylko, że w grudniu 2007 roku w lizbońskim klasztorze Hieronimitów przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zaszokowała nie tylko polską opinię publiczną, jawiąc się jako kolejny w historii naszego kraju przejaw politycznego warcholstwa. Wczoraj, w Brukseli Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego oświadczył, że gdyby Polska nie ratyfikowała traktatu, to byłaby to tragedia - co jasne jest jak Słońce - bo w takiej sytuacji cała Unia Europejska przez Polskę stanęłaby pod znakiem zapytania.
więcej »
Polska nauka to fikcja fikcji...
21 II 2008, 07:32:57
...piszą w tygodniku Wprost ( 24.02.2008 ) Michał Zieliński i Aleksander Piński i nie można nie zgodzić się z nimi, kiedy z bliska obserwuje się obszar polskiej nauki, polskie wyższe uczelnie i polskich studentów tych uczelni. Tym bardziej, że taką samą negatywną opinię o stanie polskiej nauki potwierdziło bez mała 400 polskich naukowców odpowiadając na ankietę Komitetu na rzecz Rozwoju Nauk w Polsce. Nie wdając się w sprawę finansowania nauki, nie roztrząsając czy obecne nakłady na naukę w wysokości 0,3 proc. PKB, są za małe, czy wystarczające, czy nie powinny one wynosić co najmniej 3 proc. PKB, trzeba najpierw omówić inne zagadnienie: kto "robi" polską naukę? Jakich mamy naukowców, profesorów, wykładowców, prowadzących ćwiczenia pracowników nauki?
więcej »
Na dobre samopoczucie - sondaże...
15 II 2008, 07:08:22
...nic tak nie poprawia dobrego samopoczucia każdej władzy w okresie napięć społecznych, jak upowszechnianie w podległym społeczeństwie sondaży, z których wynika, że społeczeństwu żyje się coraz lepiej, że ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik optymizmu pnie się w górę i zaczyna się powszechna szczęśliwość. Usłużne, jak zawsze wobec władzy, media publikują takie sondaże i przeciętny obywatel zaczyna się zastanawiać nad sobą, czy przypadkiem nie jest nieudacznikiem, malkontentem, w końcu idiotą, że opanowuje go pesymizm, zamiast optymizmu, pieniędzy ma coraz mniej zamiast więcej, a problemów i długów mu przyrasta, bez widocznej szansy na poprawę sytuacji w dającej się przewidzieć perspektywie.

W ostatnich dniach takie wielce optymistyczne sondaże pojawiły się w mediach w Polsce, a i Unie Europejska nie pozostała w tyle ogłaszając wyniki badań Eurostatu, z których wynika, że "byczo jest, a będzie jeszcze lepiej". Na takim tle aż dziwi, że w Niemczech, Francji i - "bliższa ciału koszula, niż marynarka" - w Polsce, są w społeczeństwach wielkie niezadowolone grupy, domagające się poprawy sytuacji, żądające wyższych zarobków, korzystnych reform systemów emerytalnych, reform służby zdrowia, zmian podatkowych, skutecznej walki z bezrobociem, itd.

więcej »
Krótki traktat na temat fali niezadowolenia...
1 II 2008, 08:13:00
. ..Jak świat światem, ludzie dzielili się na mądrych i głupich, zdrowych i chorych, biednych i bogatych, tłustych i chudych, wysokich i niskich, dobrych i złych, a nawet dzielili się na białych i czarnych, żółtych i czerwonoskórych. Z biegiem czasu zaczęli się też dzielić na monarchistów i republikanów, socjalistów i liberałów, rewolucjonistów i oportunistów. Mówiąc bez ogródek i ozdobników nasz ludzki ród to jest jedna wielka mieszanka, która niestety bywa też czasami wybuchowa, a na ogół przez cały czas gotuje się jak woda w czajniku. Bywa, że jest to czajnik z gwizdkiem...
więcej »
Czyżby czekała nas nowa Wiosna Ludów?
28 I 2008, 07:29:49
Kapitalizm początku XXI wieku pokazał swoje prawdziwe oblicze w niemieckim Bochum, gdzie koncern Nokia likwiduje swoje zakłady i zwalnia z pracy kilka tysięcy pracowników, przenosząc produkcje do Rumunii znajdując tam tańszą "siłę roboczą". Nic dziwnego, że droższa "siła robocza" w Bochum, ale nie tylko, bo problem dotyczy całego Zagłębia Ruhry, wyszła na ulice pod czerwonymi sztandarami i w ulotkach wzywała do walki z dzikim kapitalizmem, kapitalistyczną szarańczą i globalizmem. Trudno jest dziwić się zdesperowanym ludziom, których perspektywą jest zamiana płacy w granicach 3 tysiące euro miesięcznie na 350 euro zasiłku dla bezrobotnych.
więcej »
...
...Click for Poznan, Poland Forecast