Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 

CYBINA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 


...
Kto jest suwerenem w Polsce?
1 IX 2018, 01:42:00
Konstytucja RP z 1997 r. zawiera zapis na temat ogólnokrajowego referendum, a więc namiastki demokracji oddolnej w Polsce. Chodzi mi dokładnie o artykuł 125, który umożliwia przeprowadzenie referendum w sprawach istotnych dla państwa polskiego. W domyśle zakładam, że art. 125 opiera się na art. 4 tejże konstytucji, w którym jest wyraźnie napisane, że naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Bezpośrednio, czyli oddolnie, z aktywnym udziałem obywateli, którzy są, albo winni być niepodważalnym suwerenem państwa. A więc także ja jestem suwerenem polskiego państwa. Przyjrzyjmy się jednak bliżej zapisowi w art. 125 w polskiej ustawie zasadniczej, zanim się przekonamy, że jest on tyle wart, co kartka papieru, na której został zapisany.

Punkt 1 wspomnianego artykułu stwierdza, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe.

Każdy, po przeczytaniu tego punktu zapyta, jakie są te ważne sprawy dla państwa polskiego? Społeczeństwo, jak wiadomo, jest bardzo zróżnicowane -  to, co dla mnie jest ważne, dla mojego sąsiada jest bez znaczenia i na odwrót.
więcej »
Zielone, czerwone, filetowe - a poza tym, jak zdrowie?
24 VIII 2018, 12:11:00
Mojej opinii o politykach i funkcjonariuszach, oraz całej biurokracji brukselskiej - czytaj: Unii Europejskiej - nie będę ujawniać, albowiem po pierwsze - jestem dobrze wychowany, po drugie - nie mam zamiaru być ciągany po prokuraturach i sądach za obrazę majestatu i po trzecie - to nie jest moje towarzystwo. Natomiast pozwolę sobie stwierdzić, że dorobek tego gremium jest wielce imponujący w bardzo wielu obszarach, a szczególnie w obszarze edukacji całych narodów, rzecz jasna dla ich dobra i poszerzenia ich intelektualnych możliwości rozumienia świata.

Tak samo nie będę wyrażać mojej opinii o naszej własnej biurokracji, o naszych politykach i też - kocham go niestety - o naszym społeczeństwie, ponieważ już dawno temu, bo w roku 1839 świętej pamięci Juliusz Słowacki napisał coś takiego, że: Pawiem narodów byłaś i papugą! Ja dodam - I jesteś, Amen.
więcej »
Bóg Honor Ojczyzna - Dewiza polskiego patriotyzmu...
19 VIII 2018, 19:23:00
Bóg Honor Ojczyzna, te trzy najważniejsze, historyczne dla Polaków pojęcia wartościujące polski patriotyzm, współcześnie zdobią wszystkie wojskowe sztandary polskich żołnierzy. Ta dewiza Wojska Polskiego, wprowadzona dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 października 1943 roku po raz pierwszy na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jest potwierdzeniem wierności Państwu. Jest dewizą przypominającą, że dla Ojczyzny wszystko, w miłości do Boga i z szacunkiem dla Honoru, jest fundamentem Narodu i Rzeczypospolitej, jest też wyznacznikiem tożsamości narodowej.

Dewiza ta powinna być trwale zapisana, nie tylko w sercach polskich żołnierzy, ale w sercach wszystkich Polaków, gdziekolwiek oni są i czymkolwiek oni zajmują się. Nade wszystko w sercach młodej generacji, polskiej młodzieży, zderzającej się przecież każdego dnia z polaryzacją społeczną, wynikającą z nacisków propagowanej intensywnie z zewnątrz tak zwanej globalizacji.  
więcej »
Kiedy Pan Bóg chce kogoś ukarać,
najpierw odbiera mu rozum...
22 VII 2018, 09:09:00
...Tak, kiedy Pan Bóg chce kogoś ukarać, najpierw odbiera mu rozum. Stare jak świat porzekadło polskiego ludu miast i wsi, teraz na progu już XXII wieku, sprawdza się w polskiej rzeczywistości, jakby było wymyślone na miarę potrzeb. Hosanna!

Właśnie zauważyłem, że oto stało się coś, czego polska historia nie odnotowała od czasów Mieszka I, aż do teraz, kiedy to właśnie stało się, jako wydarzenie godne odnotowania nie tylko w historii świata, ale także w Księdze Rekordów Guinnessa. Polski parlament, czyli Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, za sprawą Marszałka Sejmu, pana Marka Kuchcińskiego i za sprawą Marszałka Senatu, pana Stanisława Karczewskiego, został wyalienowany z Narodu, za pomocą solidnie przygotowanych ogrodzeń i barier, za którymi na terenie sejmowym mogą przebywać tylko i wyłącznie parlamentarzyści - Wybrańcy Narodu.
więcej »
Ludziom w Polsce żyje się znakomicie.
No, może nie wszystkim.
9 VI 2018, 19:05:00
Nie wspominajmy więc o tych setkach tysięcy niedożywionych polskich dzieci, o tych niepełnosprawnych pogardzanych biedakach, żebrzących u Rządu o 500 złotych na przeżycie, w ogóle nawet nie starajmy się myśleć o milionach obywateli III Rzeczypospolitej utrzymujących się przy życiu na granicy ubóstwa, lub poniżej tej granicy, nie próbujmy wspominać o emerytach na głodowej daninie z ZUS-u i zapomnijmy o pracownikach najemnych, w budżetówce i u prywaciarzy, dla których 2000 złotych miesięcznej pensji na rękę, to jest luksus. O którym coraz częściej zresztą wspomina Pan Premier, ostatnio w Sejmie, waląc naród po oczach propagandą sukcesu, jak kiedyś, Cześć Jego Pamięci, I sekretarz KC PZPR, Tow. Edward Gierek, wołając, że ludziom w Polsce żyje się dostatnio, a będzie jeszcze lepiej.
więcej »
...Click for Poznan, Poland Forecast